You are currently viewing ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI A ORGANIZAT O EXCURSIE CU 50 DE COPII DE LA CENTRUL DE ZI PENTRU COPII CU DIZABILITĂȚI DIN TÂRGOVIȘTE

ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI A ORGANIZAT O EXCURSIE CU 50 DE COPII DE LA CENTRUL DE ZI PENTRU COPII CU DIZABILITĂȚI DIN TÂRGOVIȘTE

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, marți, 14 iunie 2022, Arhiepiscopia Târgoviștei a organizat o excursie la mânăstirile Dealu și Viforâta cu 50 de copii de la Centrul de Zi pentru copii cu dizabilități din cadrul Direcției de Asistență Socială Târgoviște, cărora le-a oferit, cu acest prilej, daruri, constând din dulciuri și răcoritoare.

În cadrul vizitei la cele două mânăstiri, monahiile au prezentat copiilor, pe scurt, istoricul mânăstirilor și au discutat pe diferite teme de credință, dăruindu-le sfaturi concrete de viață și îndrumare adecvată vârstei lor, dar și daruri și iconițe.

Această excursie a avut ca scop cunoașterea celor două vechi vetre monahale din apropierea istoricei Cetăți de Scaun muntene, dar și împărtășirea de îndrumare spirituală și morală copiilor participanți.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI