You are currently viewing ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI CONTINUĂ SĂ FIE ALĂTURI DE INSTITUȚIILE SOCIALE DIN JUDEȚUL DÂMBOVIȚA

ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI CONTINUĂ SĂ FIE ALĂTURI DE INSTITUȚIILE SOCIALE DIN JUDEȚUL DÂMBOVIȚA

Prin intermediul parohiilor sale, la inițiativa Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, Eparhia noastră continuă să sprijine instituțiile sociale din județul Dâmbovița. Acestea primesc, săptămânal, sprijin din partea Bisericii, constând din produse igienico-sanitare, alimente, îmbrăcăminte, încălțăminte sau rechizite, conform nevoilor lor stringente.

Săptămâna aceasta a venit rândul Centrului de Servicii Comunitare Sf. Ap. Andrei din Gura Ocniței să fi ajutat, astfel că instituția a primit, joi, 24 februarie 2022, materiale igienico-sanitare din partea parohiilor: Sf. Arhangheli și Lemnul, din Târgoviște, precum și Gorgota și Gura Ocniței, din cadrul Protoieriei Târgoviște Nord.

Sprijinul acordat de Biserică răspunde unor nevoi cotidiene ale instituțiilor sociale, dar se constituie într-o invitație la solidaritate și din partea altor instituții și persoane.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI