You are currently viewing ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI – EXAMEN DE CAPACITATE PREOȚEASCĂ – MARTIE 2021

ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI – EXAMEN DE CAPACITATE PREOȚEASCĂ – MARTIE 2021

Arhiepiscopia Târgoviştei organizează, sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, vineri, 12 martie 2021, examenul de capacitate preoţească, sesiunea de primăvară, pentru licenţiaţii și masteranzii în teologie, specializarea Teologie – Pastorală, fii duhovniceşti ai Eparhiei noastre, ce îndeplinesc toate condițiile canonice în vederea hirotoniei.

Înscrierea candidaţilor va avea loc până la data de 10 martie 2021, la Secretariatul Centrului eparhial. În ziua de 11 martie va avea loc testarea psihologică, începând cu ora 9,00, la Centrul eparhial. Proba scrisă a Examenului de capacitate preoţească va avea loc în ziua de vineri, 12 martie 2021, la ora 8,00, iar cea orală, în aceeaşi zi, de la ora 10,00, ambele la sediul Arhiepiscopiei Târgoviştei.

Informaţii despre actele necesare pentru înscriere şi tematica pentru examen, se regăsesc la avizierul Centrului eparhial, precum şi pe site-ul Arhiepiscopiei Târgoviştei, la adresa www.arhiepiscopiatargovistei.ro, secţiunea Info Utile.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI