You are currently viewing ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI ORGANIZEAZĂ EXAMEN DE CAPACITATE PREOȚEASCĂ – SESIUNEA MARTIE 2022

ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI ORGANIZEAZĂ EXAMEN DE CAPACITATE PREOȚEASCĂ – SESIUNEA MARTIE 2022

Sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, Arhiepiscopia Târgoviştei organizează, marți, 15 martie 2022, Examenul de capacitate preoţească, sesiunea de primăvară, pentru licenţiaţii și masteranzii în teologie, specializarea Teologie – Pastorală, fii duhovniceşti ai Eparhiei noastre, ce îndeplinesc toate condițiile canonice în vederea hirotoniei.

Înscrierea candidaţilor va avea loc până la data de 11 martie 2022, la Secretariatul Centrului eparhial. În ziua de 14 martie 2022 va avea loc testarea psihologică, începând cu ora 9.00, la Centrul eparhial. Proba scrisă a Examenului de capacitate preoţească va avea loc în ziua de marți, 15 martie 2022, la ora 8.00, iar cea orală, în aceeaşi zi, de la ora 10.00, ambele la sediul Arhiepiscopiei Târgoviştei.

Informaţii despre actele necesare pentru înscriere şi tematica pentru examen, se regăsesc la avizierul Centrului eparhial, precum şi pe site-ul Arhiepiscopiei Târgoviştei, la adresa www.arhiepiscopiatargovistei.ro, secţiunea Info Utile.

 

 

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI