You are currently viewing ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI ORGANIZEAZĂ EXAMEN DE CAPACITATE PREOȚEASCĂ – SESIUNEA OCTOMBRIE 2022

ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI ORGANIZEAZĂ EXAMEN DE CAPACITATE PREOȚEASCĂ – SESIUNEA OCTOMBRIE 2022

Arhiepiscopia Târgoviștei organizează, marți, 4 octombrie 2022, sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, examenul de capacitate preoțească, sesiunea de toamnă, pentru licențiații și masteranzii în teologie, specializarea Teologie – Pastorală, fii duhovnicești ai Eparhiei noastre, ce îndeplinesc toate condițiile canonice în vederea hirotoniei.

Înscrierea candidaților va avea loc până la data de 30 septembrie 2022, la Secretariatul Centrului eparhial. Luni, 3 octombrie 2022 va avea loc, la Centrul eparhial, testarea psihologică, începând cu ora 9.00. Proba scrisă a examenului de capacitate preoțească va avea loc în ziua de marți, 4 octombrie 2022, la ora 8.00, iar cea orală, în aceeași zi, de la ora 10.00, ambele la sediul Arhiepiscopiei Târgoviștei.

Toate informațiile despre actele necesare pentru înscriere și tematica pentru examen, se găsesc la avizierul Centrului eparhial, precum și pe site-ul Arhiepiscopiei Târgoviștei, la adresa www.arhiepiscopiatargovistei.ro, secțiunea Info Utile.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI