You are currently viewing ARTĂ ȘI CIVILIZAȚIE ÎN SPAȚIILE MONAHALE ROMÂNEȘTI -ICOANA, FRESCA, MOZAICUL

ARTĂ ȘI CIVILIZAȚIE ÎN SPAȚIILE MONAHALE ROMÂNEȘTI -ICOANA, FRESCA, MOZAICUL

 

  Recent, a văzut lumina tiparului, la Editura Arhiepiscopiei Târgoviștei, sub coordonarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, în frumoase condiții grafice, volumul intitulat Artă și civilizație în spațiile monahale românești -Icoana, fresca, mozaicul, ce cuprinde, în 388 pagini, articole și studii prezentate în cadrul simpozionului internațional omonim, ediția a IX-a, desfășurat la Mânăstirea Stelea din Târgoviște, în zilele de 10 și 11 octombrie 2017. Evenimentul academic, cu rol central în viața a spirituală a Eparhiei noastre, a dorit reafirmarea importanței, din perspectivă artistică și culturală, dar și pentru prezentul și viitorul națiunii române, de-a lungul istoriei, a credinței strămoșești, el fiind organizat de Arhiepiscopia Târgoviștei, în colaborare cu Comisia Națională a României pentru UNESCO, Federația Română a Asociațiilor, Cluburilor și Centrelor pentru UNESCO și Centrul Cultural pentru UNESCO „Cetatea Romanței” – Târgoviște, cu sprijinul Secretariatului de Stat pentru Culte și al autorităților locale ale județului Dâmbovița.

   Rod al cercetării științifice ale unor distinse personalități ale spațiului academic românesc, tematica cuprinsă între paginile volumului arată implicarea culturală profundă a Bisericii noastre, faptul că ea a sprijinit dintru început actul cultural, precum și faptul că întreaga noastră cultură veche poartă o puternică amprentă eclezială. Ortodoxia a patronat dezvoltarea culturii și a educației, având o contribuție semnificativă la aprofundarea spirituală a neamului nostru. În Precuvântarea volumului, Înaltpreasfinția Sa a evidențiat acest aspect, apreciind faptul că: actul cultural și artistic reprezintă manifestarea darurilor pe care le-a sădit Creatorul în fiecare dintre noi, dar și colaborarea fructuoasă a omului cu harul dumnezeiesc…,iar…Biserica a considerat că expresia artistică reprezintă pe lângă vocația naturală a omului și un viabil mijloc pastoral-misionar, care a sprijinit promovarea valorilor Evangheliei Mântuitorului Iisus Hristos în lume…, de aceea Biserica a sprijinit întotdeauna dezvoltarea artei și a culturii, pentru că manifestarea înțelepciunii, a științei, a frumosului și a binelui reprezintă necesități umane profunde, precum și mijloace prin care ființa umană își manifestă creativitatea, demnitatea și specificitatea.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI