You are currently viewing BISERICA BINE ANCORATĂ ÎN REALITATEA SOCIALĂ A COMUNITĂȚII NOASTRE LOCALE

BISERICA BINE ANCORATĂ ÎN REALITATEA SOCIALĂ A COMUNITĂȚII NOASTRE LOCALE

În apropierea sărbătorii Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul, miercuri, 19 iulie 2022, Centrul Rezidențial de Asistență Medico – Socială pentru persoane vârstnice de la Racovița a beneficiat de ajutorul parohiilor: Comișani, Bucșani, Hăbeni, Racovița, Raciu și Văcărești din Protoieria Târgoviște Sud. Acestea au dăruit instituției produse igienico-sanitare utilizate în activitatea cotidiană, atât pentru a susține nevoile ei concrete, dar și pentru a oferi un exemplu-îndemn pentru toți cei dornici să ajute.

De altfel, acestea au și fost unele dintre obiectivele proiectului filantropic inițiat de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, ce are în vedere sprijinirea instituțiilor sociale din județul Dâmbovița, căreia îi aparține această acțiune.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI