You are currently viewing BISERICA DĂRUIEȘTE ȘI INVITĂ LA SPORITĂ GRIJĂ FAȚĂ DE APROAPELE!

BISERICA DĂRUIEȘTE ȘI INVITĂ LA SPORITĂ GRIJĂ FAȚĂ DE APROAPELE!

Centrul de îngrijire și asistență Pucioasa (azil de bătrâni) a primit, vineri, 17 decembrie 2021, în dar, produse igienico-sanitare din partea parohiilor: Viforâta, Vulcana Băi, Vulcana de Sus, Vulcana Pandele și Vișinești, din Protoieria Pucioasa.

La inițiativa Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, în Eparhia noastră se derulează proiectul filantropic de sprijinire săptămânală a instituțiilor sociale din județul Dâmbovița, căreia și această acțiune îi aparține.

În apropierea Nașterii Domnului, mai ales, ca de altfel a tuturor marilor noastre sărbători, intensificarea grijii față de nevoile aproapelui trebuie să fie o preocupare urgentă pentru noi toți, de aceea, astfel de inițiative invită la imitație, oameni și instituții.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI