You are currently viewing BISERICA ÎNCURAJEAZĂ ȘI PREMIAZĂ PERFORMANȚA EDUCAȚIONALĂ

BISERICA ÎNCURAJEAZĂ ȘI PREMIAZĂ PERFORMANȚA EDUCAȚIONALĂ

 

  

 

   Luni, 10 iulie 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON a primit, la Reședința Eparhială, pe tinerii absolvenți de liceu din Târgoviște, Beatrice Grigore și Rareș Borcea, care au obținut nota 10 la examenul de Bacalaureat, în județul Dâmbovița.

   În cuvântul său, Înaltpreasfinția Sa a arătat faptul că Biserica sprijină excelența educațională, la fel cum, de altfel, susține și cultura, deoarece, ambele domenii sunt rod al creativității și străduinței omului în colaborare cu harul dumnezeiesc spre mai binele pământesc și mântuirea ființei umane.

   La finalul întâlnirii, în semn de apreciere și binecuvântare, Înaltul Ierarh le-a oferit daruri celor doi tineri, constând în cărți și câte o tabără în timpul acestei veri.

   Precizăm că Rareș Borcea este din Târgoviște și va reprezenta Eparhia noastră în cadrul taberei mitropolitane de la Mânăstirea Caraiman, iar Beatrice Grigore este din Comuna Tătărani și va merge în tabără la Mânăstirea Peștera.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOOPIEI TÂRGOVIȘTEI