You are currently viewing BISERICA STRĂBUNĂ OFERĂ SPRIJIN PENTRU RECONSTRUCȚIA CASEI UNEI FAMILII GREU ÎNCERCATE

BISERICA STRĂBUNĂ OFERĂ SPRIJIN PENTRU RECONSTRUCȚIA CASEI UNEI FAMILII GREU ÎNCERCATE

  

   

   Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, în Parohia Domnița Bălașa, Protoieria Titu, sub coordonarea Părintelui paroh Stanciu Victor și prin implicarea Consiliului Parohial, pe lângă donația acordată de Arhiepiscopia Târgoviștei, s-a încheiat colecta ce a avut ca scop ajutorarea familiei domnului Stoica Petrică, fiu al satului, a cărui casă a ars, în ziua de 22 ianuarie a.c. În urma acestui demers filantropic, s-a strâns suma de 9.140 lei, bani cu care se vor începe primele lucrări de reconstrucție și renovare. De asemenea, credincioși ai parohiei au oferit materiale de construcție, urmând ca, în perioada următoare, să se facă apel și pentru procurarea de agregate necesare lucrărilor.

   Îndemnăm credincioșii din Eparhia noastră să se implice în sprijinirea acestei familii năpăstuite, oferind ajutor, ca semn de iubire și solidaritate creștină, în spiritul credinței noastre străbune.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI