You are currently viewing BOTEZUL DOMNULUI LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

BOTEZUL DOMNULUI LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

 

 

               

 

 

Marți, 6 ianuarie 2016, cu ocazia sărbătorii Botezului Domnului, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, a săvârșit Sfânta Liturghie, la Catedrala din Târgoviște, în prezența a numeroși credincioși. La finalul sfintei slujbe, Înaltpreasfinția Sa a oficiat slujba Aghiazmei celei Mari, în fața sfântului locaș.
   În cuvântul de învățătură, Înaltul Ierarh a aprofundat semnificația teologică, liturgică și misionară a sărbătorii Botezului Domnului, în iconomia mântuirii, care se referă la evenimentul public al botezului Mântuitorului Iisus Hristos, la râul Iordan, de către Sf. Prooroc Ioan Botezătorul, Înaintemergătorul Domnului, moment în care Fiul lui Dumnezeu Întrupat a luat, în chip real, asupra Sa păcatele lumii, încredințându-ne că El este cu adevărat Mântuitorul nostru și al lumii, care, în permanență, ne cheamă la pocăință și transformare.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI