You are currently viewing CAMPANIA LET’S DO IT ROMÂNIA ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

CAMPANIA LET’S DO IT ROMÂNIA ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

               

     

 

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, sâmbătă, 24 septembrie 2016, cu ocazia Zilei internaționale curățeniei, organizată prin intermediul campaniei Let’s do it România, tineri din cadrul comitetelor de tineret de la parohii ale Protoieriei Pucioasa au desfășurat o amplă acțiune de ecologizare în orașul Pucioasa și împrejurimi, precum și în localitatea Glodeni, aici fiind premiați și oferindu-li-se o masă caldă.    La acțiune au participat câțiva zeci de tineri care au strâns peste 2 tone de gunoaie.
Menționăm că tineri din cadrul comitetelor de tineret parohial de la mai multe parohii din Eparhia noastră s-au implicat în această campanie națională de ecologizare, care susține viziunea misionară a Bisericii noastre ce consideră creația lui Dumnezeu ca dar și unic spațiu de viață pentru noi, oamenii, fapt pentru care trebuie să beneficieze de un respect aparte, pe măsura demnității ei de dar dumnezeiesc.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI