You are currently viewing CAMPANIE DE DONARE DE SÂNGE ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

CAMPANIE DE DONARE DE SÂNGE ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

     

     

 

   În perioada 22-26 iunie 2020, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, s-a desfăşurat prima etapă a campaniei Donează sânge salvează o viață, la protoieriile: Târgoviște Nord și Târgoviște Sud ale Eparhiei noastre, la Facultatea de Teologie Ortodoxă și Științele Educației a Universității Valahia din Târgoviște, precum și la Seminarul Teologic Ortodox Sf. Ioan Gură de Aur din Târgoviște. În cadrul acestei campanii, au donat sânge 182 de clerici şi credincioşi, însemnând 82 litri de sânge.
   Și în trecut, s-au organizat în Arhiepiscopia Târgoviștei astfel de acțiuni dedicate salvării de vieți și sprijinirii asistenței medicale de specialitate.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI