You are currently viewing CAMPANIE DE DONARE DE SÂNGE ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

CAMPANIE DE DONARE DE SÂNGE ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

   

 

          

                              

   În perioada 13-17 mai 2019, la inițiativa și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, în Arhiepiscopia Târgoviștei, pentru a susține aproapele aflat în nevoie, s-a desfășurat Campania Donează sânge – salvează o viață.

   În cadrul acestui demers filantropic, s-au recoltat 81 litri de sânge de la 187 de persoane: preoți și credincioși de la protoieriile: Târgoviște Nord și Târgoviște Sud, elevi de la Seminarul Teologic Sf. Ioan Gură de Aur și studenți ai Facultății de Teologie și Științele Educației a Universității Valahia din Târgoviște. Campania va continua în luna octombrie, pentru protoieriile Găeși, Titu și Pucioasa.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI