You are currently viewing CATEDRALA MITROPOLITANĂ DIN TÂRGOVIȘTE – SIMBOL AL EFERVESCENȚEI MISIONARE, SPIRITUALE ȘI CULTURALE MUNTENE – 500 DE ANI DE LA ÎNCEPUTUL RIDICĂRII EI

CATEDRALA MITROPOLITANĂ DIN TÂRGOVIȘTE – SIMBOL AL EFERVESCENȚEI MISIONARE, SPIRITUALE ȘI CULTURALE MUNTENE – 500 DE ANI DE LA ÎNCEPUTUL RIDICĂRII EI


   Cu ocazia a jumătate de mileniu de la începutul construirii Catedralei eparhiale, la inițiativa Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, Editura Arhiepiscopiei Târgoviștei a tipărit acest volum pentru a celebra actul ctitoricesc al Sfântului Voievod Neagoe Basarab.
   Volumul reunește, în 270 de pagini, în deosebite condiții grafice, articole reprezentative ale unor reputați teologi, istorici și oameni de cultură, fiind prima carte dedicată Catedralei târgoviștene care cuprinde o perspectivă complexă asupra sfântului locaș, din punct de vedere istoric, misionar, artistic, spiritual, cultural și comunitar.
   Una din cele mai mari catedrale de la noi și din Răsăritul european al epocii, Catedrala din Târgoviște, reprezintă, așa cum sublinia Înaltpreasfinția Sa, un „important monument al artei religioase ortodoxe românești… loc duhovnicesc prin frumoase reverberații spirituale și culturale… reprezentativ reper spiritual, cultural și arhitectural din vechea Cetate de Scaun a Țării Românești”.
   După mutarea capitalei voievodale la Târgoviște și, apoi, a celei mitropolitane, edificarea unei catedrale pe măsură devenise o necesitate, de aceea, Sfântul Voievod Neagoe Basarab a început zidirea acestui important locaș de cult muntean, în anul 1517, dorind astfel să împlinească și sfatul duhovnicului său, Sfântul Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului și Mitropolitul Țării Românești.
   Readucerea înaintea contemporanilor a importanței spirituale și culturale a Catedralei din Târgoviște, reprezintă un act de restituire istorică și memorială, o datorie față de istoria glorioasă a vechii cetăți de scaun muntene.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI