You are currently viewing CEI 40 DE TINERI REPREZENTANȚI AI ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI AU PARTICIPAT LA MANIFESTĂRILE DIN PRIMA ZI ALE ÎNTÂLNIRII INTERNAȚIONALE A TINERETULUI ORTODOX DE LA TIMIȘOARA

CEI 40 DE TINERI REPREZENTANȚI AI ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI AU PARTICIPAT LA MANIFESTĂRILE DIN PRIMA ZI ALE ÎNTÂLNIRII INTERNAȚIONALE A TINERETULUI ORTODOX DE LA TIMIȘOARA

Cei 40 de tineri, reprezentanți cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, ai Eparhiei noastre, au ajuns joi, 31 august 2023, la Timișoara și au participat la deschiderea oficială a celei de-a 7-a ediții a ITO (Întâlnirea Internațională a Tineretului Ortodox), care s-a desfășurat într-un cadru special, în Parcul Rozelor.

Alături de tineri, precum și de Ierarhi și clerici din țară și din străinătate, în prezența Patriarhului României, reprezentanții Arhiepiscopiei noastre au participat la manifestările din prima zi a ITO: intonarea Imnului Patriarhal și a Imnulului Național al României, cuvântul de deschidere de către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Ioan, prezentarea delegațiilor din țară și din străinătate, precum și cuvântul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel Mesajul și mesajul Sanctității Sale Bartolomeu, Arhiepiscopul Constantinopolului-Noua Romă, Patriarh Ecumenic.

Un moment important a fost acela al intonării Imnului ITO, care a marcat aducerea torței evenimentului, simbol al luminii și unității noastre.

Au susținut apoi momente artistice-muzicale: Arhim. Nikodimos Kabarnos, Corul „Solaris”, Corul „Contrast”, Fanfara de la Coștei – Serbia și Corul Operei Române din Timișoara.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI