You are currently viewing CENTRUL DE ZI PENTRU COPII CU AUTISM ȘI SINDROM DOWN-SFÂNTA MARIA SPRIJINIT DE PAROHII ALE ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI

CENTRUL DE ZI PENTRU COPII CU AUTISM ȘI SINDROM DOWN-SFÂNTA MARIA SPRIJINIT DE PAROHII ALE ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI

  

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, joi, 22 februarie 2018, parohiile: Buna Vestire, Stolnicul, Bungetu și Cătunu, Protoieria Târgoviște Sud, au oferit Centrului de zi pentru copii cu autism și sindrom Down -Sfânta Maria, aparatura necesară pentru dotarea sălii de kinetoterapie, beneficiari fiind cei 45 copii îngrijiți de această instituție.

   Acest demers, inițiat de către Înaltpreasfinția Sa de ajutorare săptămânală a instituțiilor sociale din județul Dâmbovița, de care aparține acțiunea filantropică amintită mai sus, are ca scop promovarea comuniunii, a solidarității și a iubirii în comunitatea noastră locală, dimpreună cu oferirea de ajutor concret aproapelui nostru, ca mărturie a slujirii misionare a Bisericii noastre străbune.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI