You are currently viewing CERTIFICATUL DE ȘCOALĂ EUROPEANĂ PENTRU SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX SF. IOAN GURĂ DE AUR DIN TÂRGOVIȘTE

CERTIFICATUL DE ȘCOALĂ EUROPEANĂ PENTRU SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX SF. IOAN GURĂ DE AUR DIN TÂRGOVIȘTE

     

          

 

   Joi, 24 mai 2018, în Sala Nicolae Iorga a Palatului Parlamentului României din București, Seminarul Teologic Ortodox Sf. Ioan Gură de Aur din Târgoviște, o delegație a școlii condusă de Arhidiac. Prof. dr. Bogdan Hrestic, directorul școlii, a primit Certificatul de școală europeană, din partea Ministerului Educației Naționale, titlu acordat pentru performanţele deosebite obținute în activitatea de cooperare europeană și pentru contribuțiile aduse la promovarea și dezvoltarea dimensiunii europene a educației.

   Amintim că Seminarul este o instituţie educațională care funcționează cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon și susține activitatea pastoral-misionară a Eparhiei noastre, iar de-a lungul timpului, elevi ai şcolii au obţinut numeroase premii la Olimpiadele și Concursurile școlare.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI