You are currently viewing CINSTIREA EROILOR NEAMULUI, LA PAROHIA BĂLENI-SÂRBI, DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

CINSTIREA EROILOR NEAMULUI, LA PAROHIA BĂLENI-SÂRBI, DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

           

      Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, duminică, 20 mai 2018, în cadrul parteneriatului dintre Biserică-Școală, ca omagiu adus Marii Uniri, în acest An Centenar, la biserica Sf. Ierarh Nicolae a Parohiei Băleni-Sârbi, elevii clasei a II-a B a școlii din localitate, sub îndrumarea doamnelor prof. Tatiana Căzăceanu și prof. Luminița Grigore, au susținut un bogat program artistic, în memoria eroilor neamului.

      Îmbrăcați în costume naționale și uniforme militare, copiii au evocat momente din istoria și tradițiile neamului nostru, cum ar fi: hora din sat, plecarea bărbaților la război, primirea veștilor de pe front și un episod de luptă din Primul Război Mondial, sub deviza „Pe aici nu se trece!”

      La final, elevii au primit daruri din partea preoților parohiei.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI