You are currently viewing COLINDĂTORI DE LA MÂNĂSTIRI LA CENTRUL EPARHIAL DE LA TÂRGOVIȘTE

COLINDĂTORI DE LA MÂNĂSTIRI LA CENTRUL EPARHIAL DE LA TÂRGOVIȘTE

     

 Monahi și monahii de la mânăstirile: Cota 1000, Stelea, Dealu, Peștera și Viforâta au colindat, vineri, 21 decembrie 2018, pe Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, în Sala Mare a Centrului Eparhial din Târgovişte.

   La acest moment, au luat parte Părintele Vicar Eparhial, Părinții Consilieri de la Centrul Eparhial, precum și toți ceilalți ostenitori ai Centrului Eparhial, care, la final, și-au colindat Ierarhul, primind cu generozitate, daruri din partea Înaltpreasfinției Sale.

   Înaltul Ierarh a evidențiat faptul că înțelepciunea colindelor ne transmite frumusețea credinței străbune, prin intermediul armoniei cântărilor, într-un mod ce reușește să bucure sufletele noastre, îndemnându-ne să devenim mărturisitori ai credinței dreptmăritoare.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI