You are currently viewing COLINDĂTORI DE LA MÂNĂSTIRI LA REȘEDINȚA MITROPOLITANĂ TÂRGOVIȘTE

COLINDĂTORI DE LA MÂNĂSTIRI LA REȘEDINȚA MITROPOLITANĂ TÂRGOVIȘTE

 

   

  

   Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON a primit, vineri, 23 decembrie 2017, în Sala Mare a Centrului Eparhial din Târgovişte, colindători, monahi și monahii de la mânăstirile: Cota 1000, Stelea, Dealu, Peștera și Viforâta. Apoi, ostenitorii Centrului Eparhial au dăruit Înaltpreasfinției Sale un microrecital de colinde, împreună cu tradiționalele urări cu ocazia sărbătorii Nașterii Domnului. La final, toți colindători au primit, cu generozitate, daruri din partea Înaltului Ierarh.

   În cuvântul Său, Înaltpreasfinţia Sa a evidențiat importanța pastorală a monahismului în misiunea Bisericii noastre, aprofundând responsabilitatea duhovnicească deosebită a viețuitorilor din mânăstiri care se roagă neîncetat pentru mântuirea credincioșilor și pentru pacea lumii. În felul acesta contribuie la promovarea valorilor creștine în societatea noastră contemporană. Chiriarhul nostru a arătat că esența mesajului sărbătorii Crăciunului constă în trăirea în comuniune a bucuriei Întrupării Fiului lui Dumnezeu și solidaritatea cu aproapele nostru în toate situațiile de viață

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI