You are currently viewing COLINDĂTORI LA REȘEDINȚA MITROPOLITANĂ TÂRGOVIȘTE

COLINDĂTORI LA REȘEDINȚA MITROPOLITANĂ TÂRGOVIȘTE

  

   

   Vineri, 23 decembrie 2016, în Sala Mare a Centrului Eparhial din Târgovişte, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON a primit colindători de la mânăstirile: Dealu, Viforâta, Stelea și Peștera.

   După aceea, ostenitorii Centrului Eparhial au dorit să-și colinde Chiriarhul, oferindu-i în dar câteva colinde, alături de tradiționalele urări, ce se fac cu acest prilej. La finalul manifestării, toți colindătorii au primit daruri din partea Înaltului Ierarh, ca semne ale bucuriei sărbătorii Crăciunului.

   În cuvântul Său, Înaltpreasfinţia Sa a mulţumit colindătorilor și a subliniat importanța mânăstirilor, ca vetre de spiritualitate și de cultură, de aceea, a adresat îndemnuri monahilor și monahiilor de a intensifica misiunea pastorală a Bisericii noastre în vestirea bucuriei Evangheliei lui Hristos.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI