You are currently viewing COLINDĂTORI LA REŞEDINŢA MITROPOLITANĂ

COLINDĂTORI LA REŞEDINŢA MITROPOLITANĂ

 

              

 

               

 

          

 

Marţi, 22 decembrie 2015, în Aula Sf. Voievod Neagoe Basarabde la Reşedinţa Mitropolitană din Târgovişte, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, împreună cu Părinţii Consilieri şi ceilalţi ostenitori ai Centrului Eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviştei,a primit mai multe grupuri de colindători, însemnând aproximativ 120 de persoane, care au reprezentat grupuri de colindători, printre care: Corul Anastasis al Parohiei Eroilor din Târgovişte, Corul Allegrino din Fieni, Corul Victor Udrea din Fieni şi Corul Mugur de anin din Aninoasa cărora le-a oferit, cu generozitate,daruri în spiritul bucuriei sărbătorii Naşterii Domnului.
   La finalul evenimentului artistic şi muzical, Înaltpreasfinţia Sa a mulţumit colindătorilor, subliniind importanţa din punct de vedere al învățăturii de credință şi morală a textelor colindelor, rolul lor în pregătirea credincioşilor pentru Sărbătoarea Naşterii Domnului, care-i fac pe cei ce colindă misionari ai Evangheliei lui Hristos, asemânăndu-i cu magii şi păstorii care au lăudat Naşterea Domnului, acum mai bine de două milenii.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI