You are currently viewing CONCURSUL NAȚIONAL DE CREAȚIE ICOANA ȘI ȘCOALA MĂRTURISIRII ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

CONCURSUL NAȚIONAL DE CREAȚIE ICOANA ȘI ȘCOALA MĂRTURISIRII ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

          

          

 

   Joi, 23 martie, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, s-a încheiat evaluarea portofoliilor depuse de cele 55 de parohii care s-au înscris la Concursul Național de Creație Icoana și Școala mărturisirii ce se desfășoară anul acesta în Patriarhia Română.
   În întreaga Eparhie, la acest concurs, au participat 672 de elevi, iar după selecția și premierea la faza parohială, la cele 5 protoierii ale Eparhiei noastre au fost depuse 160 de portofolii. După evaluarea acestora, au fost desemnați câte trei câștigători care s-au calificat la etapa eparhială a concursului ce va avea loc în ziua de 11 aprilie 2017, la Târgoviște. Toți participanții au primit daruri, iar cei 15 câștigători de la faza pe protoierie au primit premii în bani din partea protoieriilor.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI