You are currently viewing CONFERINȚĂ ORGANIZATĂ DE FILIALA TÂRGOVIȘTE A ASCOR ÎN CADRUL SERIEI „DIALOGURI STUDENȚEȘTI”

CONFERINȚĂ ORGANIZATĂ DE FILIALA TÂRGOVIȘTE A ASCOR ÎN CADRUL SERIEI „DIALOGURI STUDENȚEȘTI”

În cadrul întâlnirilor bilunare, intitulate „Dialoguri Studențești”, organizate de Asociația Studenților Creștini Ortodocși Români – filiala Târgoviște, la Facultatea de Teologie și Științele Educației a Universității „Valahia” din Târgoviște, a avut loc, marți, 4 aprilie 2023, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, conferința cu tema „Identitate culturală și educație națională”, susținută de către domnul Prof. univ. dr. Gheorghe Ion Bunescu.
În cadrul acesteia, a fost evidențiată importanța identității culturale pentru educația tinerelor generații, accentuându-se rolul Bisericii, al școlii și al familiei în aprofundarea valorilor noastre naționale și creștine.
Reamintim că seria de întâlniri, intitulată „Dialoguri Studențești” este un proiect bilunar al Asociației Studenților Creștini Ortodocși Români-Filiala Târgoviște, în cadrul căruia studenții dezbat, într-un format de tip masă rotundă, teme de actualitate creștină pentru tineri.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI