You are currently viewing CONSFĂTUIREA SEMESTRIALĂ A PROFESORILOR DE RELIGIE, DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

CONSFĂTUIREA SEMESTRIALĂ A PROFESORILOR DE RELIGIE, DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

          

 

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, joi, 31 martie 2016, s-au desfășurat lucrările Consfătuirii Semestriale a Profesorilor de Religie din Județul Dâmbovița, cu tema “Ora de religie în Uniunea Europeană”, în sala de festivități a Seminarului Teologic „Sf. Ioan Gură de Aur” din Târgoviște, sub coordonarea Pc. Pr. dr. Ionuţ GHIBANU, Vicar eparhial, care a prezentat mesajul Înaltpreasfinției Sale.

   La eveniment au mai participat: Pc. Pr. dr. Ionuţ Ciprian ILEANA, Consilier Eparhial, Pc. Pr. dr. Mihail Iulian STAN, Inspector de specialitate, Pc. Pr. conf. univ. dr. Marian VÎLCIU, Decanul Facultăţii de Teologie şi Ştiinţele Educaţiei a Universităţii „Valahia” din Târgovişte, Pc. Pr. conf. univ. dr.  Florea ŞTEFAN – Prodecanul facultăţii, şi Pc. Arhidiac. dr. Bogdan Hrestic, Directorul Seminarului Teologic “Sf. Ioan Gură de Aur” din Târgovişte.

   În cadrul consfătuirii, a fost reiterată importanța orei de religie în demersul misionar educaţional al Bisericii noastre străbune, precum şi responsabilitatea profesorilor de religie în promovarea viziunii spirituale şi culturale creştine şi româneşti tradiţionale, atât de necesară în buna dezvolatare educaţională a tinerei generaţii. De asemenea, a fost prezentată situaţia Asociaţiei “Opera Teologică Ortodoxă”, statutul Asociaţiei profesorilor de religie, parteneriatul educaţional dintre Arhiepsicopia Târgoviştei şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Dâmboviţa, intitulat “Alianţă pentru o speranţă,” proiectul catehetic al Patriarhiei Române, intitulat “Biserica şi Şcoala din sufletul meu”, situaţia parteneriatelor dintre parohii şi şcolile din jurisdicţia lor, în Eparhia noastră, precum şi alte chestiuni curente ale optimizării activităţii didactice.

   În final, a fost susţinut referatul intitulat “Ora de religie în Uniunea Europeană”, de către Pc. Pr. profesor Ştefan IONIŢĂ, şi a fost prezentată oferta educaţională a Seminarului Teologic “Sf. Ioan Gură de Aur” din Târgovişte şi a Facultăţii de Teologie şi Ştiinţele Educaţiei a Universităţii “Valahia” din Târgovişte.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI