You are currently viewing CONTINUĂ PROIECTUL „DESCOPERĂ ȘI CUNOAȘTE ROMÂNIA” ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

CONTINUĂ PROIECTUL „DESCOPERĂ ȘI CUNOAȘTE ROMÂNIA” ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

     

 

   În acest An Centenar, continuă Proiectul „Descoperă și cunoaște România„, organizat de către Ministerul pentru Românii de Pretutindeni, ce are ca scop promovarea turistică, spirituală și culturală a țării noastre.
  În cadrul acestui demers, sâmbătă, 10 noiembrie 2018, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, 50 de etnici români, dintre care mulți studenți, din Bulgaria și Serbia, au vizitat Mânăstirea Dealu, de lângă Târgoviște. Aici, au fost întâmpinați din partea Înaltpreasfinției Sale, de către Pc. Pr. Consilier Ionuț Ileana, care le-a fost prezentat istoricul mânăstirii, cea mai importantă gropniță domnească munteană și locul apariției primului Liturghier ortodox din lume (1508).

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI