You are currently viewing COVID – 19: ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI A CHELTUIT 92.000 LEI, ÎN PERIOADA 6-12 APRILIE, PENTRU A SPRIJINI PERSOANE AFLATE ÎN NEVOIE

COVID – 19: ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI A CHELTUIT 92.000 LEI, ÎN PERIOADA 6-12 APRILIE, PENTRU A SPRIJINI PERSOANE AFLATE ÎN NEVOIE

                 

              

   Arhiepiscopia Târgoviștei a desfășurat, în ultima săptămână, la inițiativa Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, prin preoții de la parohii, o amplă acțiune de ajutorare a persoanelor aflate în nevoie. Astfel, au fost oferite bătrânilor și unor persoane bolnave sau aflate în dificultate, alimente de primă necesitate, produse igenico-sanitare, sau li s-au plătit unele servicii medicale și facturi.
   În cadrul acestor acțiuni social – filantropice, au fost implicați: 258 de preoți și de voluntari, care au ajutat 1.242 de persoane, valoarea totală a acțiunilor fiind de 92.000 lei.
   Eparhia noastră invită și pe alții, persoane și instituții să i se alăture în cadrul unor astfel de acțiuni, ce au în vedere limitarea efectelor noii pandemii, îndemnând, totodată, la mai multă solidaritate, generozitate și bunăvoință

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTE