You are currently viewing COVID-19: PESTE 71.000 LEI CHELTUIȚI DE ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI ÎN ULTIMA SĂPTĂMÂNĂ PENTRU ACTIVITĂȚI SOCIALE

COVID-19: PESTE 71.000 LEI CHELTUIȚI DE ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI ÎN ULTIMA SĂPTĂMÂNĂ PENTRU ACTIVITĂȚI SOCIALE

          

               

 

   La inițiativa Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, în perioada 28 aprilie 2020 – 3 mai 2020, pentru susținerea unor nevoi concrete ale unor semeni aflați în dificultate, pentru minimizarea efectelor sociale ale noii pandemii, Eparhia noastră a cheltuit suma de 71. 650 lei, în cadrul unor acțiuni filantropice, în care au fost implicați 204 voluntari și 70 de preoți.

   Cele 1.658 de persoane ajutate, au primit: hrană caldă, pachete alimentare, apă îmbuteliată, cumpărături de primă necesitate, produse igenico-sanitare și medicamente. De asemenea, le-au fost achitate servicii medicale și le-au fost achitate facturi la utilități celor aflați în imposibilitatea de a și le susține singuri.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI