You are currently viewing COVID-19: PESTE 77.000 LEI OFERIȚI DE ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI ÎN CADRUL UNOR PROIECTE SOCIALE DESTINATE ERADICĂRII NOI PANDEMII

COVID-19: PESTE 77.000 LEI OFERIȚI DE ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI ÎN CADRUL UNOR PROIECTE SOCIALE DESTINATE ERADICĂRII NOI PANDEMII

 

           

 

                

      Numai în ultima săptămână (12-17 mai 2020), Arhiepiscopia Târgoviștei a cheltuit 77.052 lei, la inițiativa Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, în cadrul unor proiecte ce au avut în vedere combaterea efectelor sociale provocate de noua pandemie.

      Au fost implicați 124 de voluntari și preoți, de la 28 de parohii, care au ajutat 1.123 de persoane, oferindu-le hrană caldă, pachete alimentare, apă îmbuteliată și cumpărături de primă necesitate. De asemenea, au fost achitate servicii medicale și s-au realizat donații de produse igenico-sanitare unor instituții medicale din județul Dâmbovița.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI