You are currently viewing COVID – 19: PESTE 81.000 DE LEI OFERIȚI DE ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI ÎN CADRUL UNOR ACTIVITĂȚI SOCIAL-FILANTROPICE

COVID – 19: PESTE 81.000 DE LEI OFERIȚI DE ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI ÎN CADRUL UNOR ACTIVITĂȚI SOCIAL-FILANTROPICE

          

          

 

   În ultima săptămână, 4 -10 mai 2020, pentru combaterea efectelor sociale ale noii pandemii, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, în cadrul parohiilor din Eparhia noastră, au fost sprijinite 904 persoane, în cadrul unor activități social-filantropice în care au fost implicați 128 de preoți și voluntari, de la 40 de parohii.Au fost oferite unor persoane aflate în dificultate: pachete alimentare, hrană caldă, apă îmbuteliată, cumpărături de primă necesitate, dar au fost plătite și facturi pentru utilități și servicii medicale, fiind donate unor instituții, produse igienico-sanitare.

   De asemenea, cele 25 de proiecte social-filantropice, recent finalizate, derulate prin intermediul Fondului pastoral eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviştei, ce au debutat în luna aprilie a acestui an, în apropierea sărbătorii Învierii Domnului, au fost finanţate activităţi social-filantropice, în cadrul cărora au fost oferite alimente și produse igienico-sanitare pentru 864 de persoane aflate în dificultate, copii, adulți sau bătrâni.

   Valoarea totală a acestor activități de care au beneficiat 1768 de persoane a fost de 81.934 lei.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI