You are currently viewing CREDINȚA PUTERNICĂ ADUCE PREZENȚA MILOSTIVĂ ȘI VINDECĂTOARE A BUNULUI DUMNEZEU

CREDINȚA PUTERNICĂ ADUCE PREZENȚA MILOSTIVĂ ȘI VINDECĂTOARE A BUNULUI DUMNEZEU

          

     

 

   Însoțit de un sobor de preoți și diaconi, în prezența multor târgovișteni, duminică, 5 august 2018, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon a săvârșit Sfânta Liturghie, la Catedrala din Târgoviște.
   Cu acest prilej, a hirotonit întru diacon, pe seama Parohiei I.L. Caragiale, Protoieria Târgoviște Sud, pe tânărul Adrian Ioniță, absolvent al Facultății de Teologie și Științele Educației a Universității Valahia din Târgoviște.
   Importanța credinței în viața cotidiană, ca fundament existențial ce conferă omului sens, certitudine și vigoare, dar și faptul că Dumnezeu, Cel Atotmilostiv și Atotiubitor, se apleacă cu generoasă bunăvoință asupra suferinței și neputinței umane, dăruind vindecare, speranță și lumină, au fost elementele cele mai importante ale cuvântului adresat credincioșilor de către Înaltpreasfinția Sa, în duminica a X-a după Cincizecime, a cărei pericopă evanghelică este dedicată vindecării lunaticului.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI