You are currently viewing CREDINȚA PUTERNICĂ – MĂRTURIE A IUBIRII MILOSTIVE A BUNULUI DUMNEZEU

CREDINȚA PUTERNICĂ – MĂRTURIE A IUBIRII MILOSTIVE A BUNULUI DUMNEZEU

Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon a participat, duminică, 14 februarie 2021, la Sfânta Liturghie, săvârșită la Mânăstirea Peștera. La slujbă au luat parte monahi, monahii, pelerini și turiști. În cuvântul său, Mitropolitul Nifon a evocat dumnezeiasca iubire de oameni a Mântuitorului Hristos și credința puternică, hotărâtă și tare a cananeencei, ca model de încredere desăvârșită în Dumnezeu, Cel de la care izvorăște tot binele, Doctorul sufletelor și al trupurilor noastre, precum și ca pildă de mamă responsabilă și jertfelnică pentru familia sa. În aceste timpuri, în care cu toții ne confruntăm cu provocările create de noua pandemie, încrederea în Dumnezeu și în oamenii prin care El lucrează este fundamentală și necesară pentru a birui vitregiile vremurilor și pentru a putea fi alături de toți cei aflați în boală și în suferință.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI