You are currently viewing CREDINȚA STATORNICĂ NE DĂRUIEȘTE ADEVĂRATA VEDERE A PREZENȚEI LUI DUMNEZEU -SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE-

CREDINȚA STATORNICĂ NE DĂRUIEȘTE ADEVĂRATA VEDERE A PREZENȚEI LUI DUMNEZEU -SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE-

 

  

   Credincioșii din Târgoviște s-au bucurat, duminică, 27 ianuarie 2019, la Catedrala din Târgoviște, de prezența Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon care a oficiat Sfânta Liturghie, fiind însoțit de Părintele Vicar Eparhial, preoți și diaconi.

   În cuvântul său, Înaltpreasfinția Sa a vorbit despre vindecarea orbului din Ierihon, tema pericopei evanghelice, subliniind că acesta, deși orb, din punct de vedere fizic nu era orb din punct de vedere spiritual, ceea ce îl transformă, peste veacuri, pentru noi, într-un misionar al milostivirii dumnezeiești.Credința puternică și rugăciunea stăruitoare ne pot scoate din boala orbirii sufletești, oferindu-ne posibilitatea vederii prezenței mântuitoare a lui Dumnezeu.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI