You are currently viewing CU PRILEJUL CELOR 165 DE ANI DE LA UNIREA PRINCIPATELOR ROMÂNE ÎN TOATE BISERICILE DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI SE VOR SĂVÂRȘI SLUJBE DE MULȚUMIRE

CU PRILEJUL CELOR 165 DE ANI DE LA UNIREA PRINCIPATELOR ROMÂNE ÎN TOATE BISERICILE DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI SE VOR SĂVÂRȘI SLUJBE DE MULȚUMIRE

 

 

Cu prilejul împlinirii a 165 de ani de la Unirea Principatelor Române, eveniment crucial din istoria poporului nostru, împlinire a unui ideal istoric încununat la Bucureşti prin alegerea Domnitorului Alexandru Ioan Cuza al Moldovei și ca Domnitor al Ţării Românești, în toate bisericile din Arhiepiscopia Târgoviștei vor fi oficiate, în ziua de miercuri, 24 ianuarie 2024, începând cu ora 11.00, slujbe de mulțumire (TE DEUM) și vor fi pomeniți cei care au contribuit la înfăptuirea acestui deziderat.

La sfârșitul acestei slujbe vor fi trase clopotele timp de un minut.

Aniversarea Unirii Principatelor Române şi comemorarea făuritorilor  acesteia constituie un act solemn care are menirea să menţină aprinsă candela unităţii şi demnităţii noastre naţionale.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI