You are currently viewing CU SPRIJINUL BISERICII STRĂBUNE A FOST FINALIZATĂ ȘI SFINȚITĂ O NOUĂ CASĂ PENTRU O FAMILIE NĂPĂSTUITĂ DIN LOCALITATEA GLODENI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

CU SPRIJINUL BISERICII STRĂBUNE A FOST FINALIZATĂ ȘI SFINȚITĂ O NOUĂ CASĂ PENTRU O FAMILIE NĂPĂSTUITĂ DIN LOCALITATEA GLODENI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

     

    

   Duminica, 12 februarie 2017, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, a avut loc slujba de sfințire a noii case a familiei Costache, care are patru copii, din Comuna Glodeni, construită într-o singură lună, după ce vechea locuință a fost mistuită de flăcări, așa după cum își luaseră angajamentul preoții parohiei.
   În realizarea acestui proiect filantropic au fost implicați preoții Parohiei Glodeni: Viorel Mugurel Gheorghe, Dănuţ Vancea și Răzvan Gheorghe Gagiu, Comitetul de tineret parohial, credincioșii parohiei, Primăria Glodeni, Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviștei, oameni disponibili la a-și ajuta aproapele aflat în nevoie, precum și generoși voluntari din localitate și din împrejurimi. De asemenea, menționăm că acest proiect a beneficiat de generoasă popularizare din partea mass-mediei locale, unii jurnaliști implicându-se cu mult entuziasm în sprijinirea acestei acțiuni social-filantropice.
   Reamintim că Parohia din Glodeni, a organizat, recent,si un spectacol caritabil, la care și-au dat concursul cunoscuți artiști populari și la care au participat numeroși localnici, suma colectată fiind utilizată la finalizarea construcției locuinței.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI