You are currently viewing CULTUL BISERICESC – DESCOPERIREA PREZENȚEI DUMNEZEIEȘTI ÎN COMUNIUNE DE CREDINȚĂ

CULTUL BISERICESC – DESCOPERIREA PREZENȚEI DUMNEZEIEȘTI ÎN COMUNIUNE DE CREDINȚĂ

   Cea de a treisprezecea broșură a Colecției Misionar–Educative a Eparhiei noastre prezintă, în 47 de pagini, într-un limbaj accesibil și atrăgător, mai ales pentru tineri, principalele elemente ale cultului liturgic ortodox, frumusețea tezaurului de spiritualitate ortodoxă și modalitatea unică în care acesta descoperă prezența inefabilă a lui Dumnezeu în spațiul sacru al lăcașelor de cult și în viața noastră cotidiană.
   Cultul Bisericii Ortodoxe, prin toate formele lui, îndeplinește rolul de a-l conduce pe credincios spre trăirea vieții duhovnicești, cu stările ei specifice, curățire, luminare și îndumnezeire, ceea ce înseamnă trăirea realității mântuirii ca un fapt împlinit înainte de trecerea în viața de dincolo de mormânt.
   Volumul acesta a fost realizat de profesori ai Facultății de Teologie și Științele Educației a Universității Valahia din Târgoviște, sub coordonarea unui comitet științific redacțional de la Centrul nostru eparhial.
   Acest demers misionar de tipărire a broșurilor pentru tineri, inițiat și sprijinit de către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, are o apariție periodică, „pe diferite teme de actualitate creștin-ortodoxă, cu scopul promovării valorilor evanghelice mântuitoare în societatea românească contemporană”, fiecare broșură fiind tipărită în 10.000 exemplare, care sunt distribuite gratuit tinerilor din Arhiepiscopia Târgoviștei.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI