You are currently viewing CUNUNIA RELIGIOASĂ A TENORULUI VLAD MIRIȚĂ LA CATEDRALA MITROPOLITANĂ DIN TÂRGOVIȘTE

CUNUNIA RELIGIOASĂ A TENORULUI VLAD MIRIȚĂ LA CATEDRALA MITROPOLITANĂ DIN TÂRGOVIȘTE

      

   

 

   Duminică, 28 august 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, cu participarea a numeroși credincioși, a celebrat Sfânta Taină a Cununiei, în Catedrala din Târgoviște, pentru tinerii Maria și Vlad Constantin Miriță.
   În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Înaltpreasfinția Sa a aprofundat importanța căsătoriei pentru viața personală și socială a omului, unul din principalele mijloace de desăvârșire umană. Înaltul Ierarh a evidențiat rolul familiei creștine tradiționale în dezvoltarea societății, apreciind implicarea fermă a vestitului tenor Vlad Miriță în promovarea acestui model creștin pentru societatea românească contemporană.
   Precizăm că artistul liric Vlad Miriță, tenor la Opera Națională din București și primul solist român crossover, fiind originar din Târgoviște, rămâne un susținător al manifestărilor culturale și spirituale organizate de Arhiepiscopia Târgoviștei.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI