You are currently viewing CURSURI DE PICTURĂ PENTRU COPII LA PAROHIA RĂZVADUL DE JOS DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

CURSURI DE PICTURĂ PENTRU COPII LA PAROHIA RĂZVADUL DE JOS DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

   

    În perioada 4-7 septembrie 2016, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, Parohia Răzvadul de Jos din cadrul Protoieriei Târgoviște Nord, a organizat cursuri de pictură bisericească pe sticlă, pentru copii defavorizați din parohie, sub îndrumarea domnului profesor Ionuț Canache, de asemenea, fiu al acestei parohii. Precizăm că toate cele necesare bunei desfășurări a acestei activități au fost asigurate de parohie, ca de altfel și mici gustări pentru copii.
   Această acțiune, educațională și filantropică, a avut ca obiectiv principal stimularea creativității copiilor în spiritul valorilor noastre tradiționale, ajutorarea unor fii ai acestei parohii talentați, dar și constituirea unui exemplu demn de urmat de alte instituții și persoane, care se pot implica în îmbunătățirea vieții educaționale și în intensificarea activității filantropice în cadrul comunității locale.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI