You are currently viewing DARURI PENTRU COPII, LA CENTRUL SOCIAL CREŞTIN AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI

DARURI PENTRU COPII, LA CENTRUL SOCIAL CREŞTIN AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI

             

   La Centrul Social Creştin al Arhiepiscopiei Târgoviştei, miercuri, 27 aprilie 2016, în apropierea sărbătorii Învierii Domnului, Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON a oferit daruri, constând din îmbrăcăminte, încălţăminte şi dulciuri, pentru 30 copii de la Centrul de Servicii Sociale “Floare de Colţ” din Târgovişte şi celor 8 copii din cadrul Apartamentului protejat “Sf. Ier. Nicolae” al Centrului Social Creştin al Eparhiei noastre.
   La această acţiune a participat şi doamna Cristiana BUCUR, Director al Direcţiei Generale Judeţene de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Dâmboviţa.
   În cuvântul său, Înaltpreasfinţia Sa a evidenţiat faptul că, în apropierea sărbătorii Învierii Domnului, este nevoie să oferim mărturie de iubire, de înţelegere şi de ajutor concret faţă de fraţii noştri aflaţi în necaz şi suferinţă, în boli sau în diferite încercări, pentru că în fiecare dintre ei este chipul lui Hristos şi, după puterile noastre, trebuie să ajutăm, să alinăm, să fim solidari şi, mai presus de toate, să iubim şi să înţelegem nevoile semenilor noştri.
   Reamintim că, în aceste zile, în Eparhia noastră, foarte multe parohii desfăşoară numeroase activităţi social-filantropice, ce au în centrul lor bătrâni, bolnavi, săraci, ori copii.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI