You are currently viewing DENIA PROHODULUI DOMNULUI LA TÂRGOVIȘTE

DENIA PROHODULUI DOMNULUI LA TÂRGOVIȘTE

          

     

 

 

   În ziua de 6 aprilie 2018, cu prilejul Deniei Prohodului Domnului, în Sfânta și Marea Vineri, numeroși târgovișteni au venit la slujba oficiată de către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, la Catedrala din Târgoviște.
   După săvârșirea slujbei Deniei și a Prohodului Domnului, Înaltul Ierarh a condus procesiunea ce a înconjurat Catedrala, simbolizând punerea în mormânt a Domnului Hristos, ca mărturie contemporană de credință în Cetatea Târgoviștei.
   Înaltpreasfinția Sa a aprofundat semnificația duhovnicească a morții Domnului Hristos pentru mântuirea noastră, accentuând solidaritatea naturii cu Creatorul Său în acest moment al operei de înnoire a lumii. Totodată, a evidențiat faptul că, pe Cruce, Mântuitorul a întemeiat Biserica, instituție ce continuă opera Sa răscumpărătoare și în care El este prezent, prin Duhul Sfânt, ca mărturie a iubirii Sale pline de milostivire și de bunătate.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI