You are currently viewing DESCHIDEREA NOULUI AN ŞCOLAR LA SEMINARUL TEOLOGIC SF. IOAN GURĂ DE AUR DIN TÂRGOVIŞTE

DESCHIDEREA NOULUI AN ŞCOLAR LA SEMINARUL TEOLOGIC SF. IOAN GURĂ DE AUR DIN TÂRGOVIŞTE

          

 

   Marţi, 15 septembrie 2015, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON a prezidat ceremoniile de deschidere a noului an şcolar la Seminarul Teologic Sf. Ioan Gură de Aur din Târgovişte, în prezenţa unor Părinţi Consilieri de la Centrul Eparhial, a corpului profesoral, a elevilor şi a unor părinţi ai acestora.

   Evenimentul, la care au participat: domnul Adrian ŢUŢUIANU, Preşedintele Consiliului Judeţean Dâmboviţa, domnul Ioan MARINESCU, Prefectul Judeţului Dâmboviţa, domnul Cristian STAN, Primarul Municipiului Târgovişte, domnul Sorin ION, Inspector Şcolar Judeţean Dâmboviţa şi alte oficialităţi locale, a fost deschis de slujba de Te Deum, după care a urmat cuvântul de bun venit al directorului şcolii, Pc. Arhidiac. Bogdan HRESTIC.

   În cuvântul Său, Înaltpreasfinţia Sa a subliniat importanţa învăţământului teologic seminarial pentru misiunea pastorală a Bisericii noastre, accentuând necesitatea unei educaţii integrale, care să aprofundeze principiile morale şi valorile noastre culturale româneşti şi spirituale creştine, pentru ctitorirea unei societăţi durabile, echitabilă şi morală.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI