You are currently viewing DIACONUL CORESI – CTITOR DE LIMBĂ ROMÂNĂ, MISIONAR AL CREDINȚEI STRĂBUNE ȘI SLUJITOR DEVOTAT AL NEAMULUI ROMÂNESC

DIACONUL CORESI – CTITOR DE LIMBĂ ROMÂNĂ, MISIONAR AL CREDINȚEI STRĂBUNE ȘI SLUJITOR DEVOTAT AL NEAMULUI ROMÂNESC

   Volumul constituie un omagiu adus Diaconului Coresi, pentru activitatea sa pastoral-misionară pusă în slujba Bisericii noastre, cu ocazia aniversării a 460 de ani de la începutul tipăririi Triodului-Penticostar, la Târgoviște, cea dintâi cetate a tiparului vechi românesc, din voința și cu sprijinul Voievodului Pătrașcu cel Bun.
   Așa cum spunea Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon în Prefața lucrării, „Diaconul Coresi a avut o contribuție decisivă la introducerea limbii române în cultul Bisericii noastre și la răspândirea tipăriturilor românești… fiind unul din primii ctitori ai limbii române literare… principe al tiparului în limba română, cunoscut meșter tipograf, iubitor de cultură și spiritualitate autentic… care a realizat acea unitate spirituală, de limbă și cultură, și… a sprijinit misiunea educațională a școlii românești… devenind un adevărat voievod al limbii române, generos sprijinitor al aspirațiilor noastre naționale și promotor al misiunii ortodoxe în contextul său contemporan”.
   Lansat oficial la 11 august 2017, cu ocazia Sărbătorii Sfântului Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului și Mitropolitul Țării Românești, volumul a fost tipărit de Editura Arhiepiscopiei Târgoviștei, în condiții grafice deosebite, cuprinzând în 367 de pagini studii și articole ale unor cunoscuți reprezentanți ai lumii academice, teologice și culturale românești.
   Lucrarea constituie un instrument educațional și cultural deosebit de folositor pentru teologi, preoți, studenți teologi și elevi seminariști, dar și pentru toți cei dornici de a aprofunda bogăția spirituală și culturală a Ortodoxiei românești.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI