You are currently viewing DOAMNA VIORICA DĂNCILĂ, PRIM-MINISTRU AL GUVERNULUI ROMÂNIEI, A FOST PRIMITĂ DE CĂTRE ÎNALTPREASFINȚITUL PĂRINTE MITROPOLIT NIFON LA REȘEDINȚA EPARHIALĂ

DOAMNA VIORICA DĂNCILĂ, PRIM-MINISTRU AL GUVERNULUI ROMÂNIEI, A FOST PRIMITĂ DE CĂTRE ÎNALTPREASFINȚITUL PĂRINTE MITROPOLIT NIFON LA REȘEDINȚA EPARHIALĂ

   

 

   Joi, 22 martie 2018, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon a primit vizita doamnei Viorica DĂNCILĂ, Prim-ministru al Guvernului României. Din delegația guvernamentală au făcut parte: domnul Paul STĂNESCU, Viceprim-ministru al Guvernului și Ministru al Dezvoltării Regionale, doamna Rovana PLUMB, Ministrul Fondurilor Europene, domnul Eugen TEODOROVICI, Ministrul Finanțelor Publice și domnul Codruț Ștefănescu, directorul Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară. De asemenea, au luat parte: domnul senator Adrian ȚUȚUIANU, Vicepreședintele Senatului României, domnul Antonel JÎJÎIE, Prefectul județului Dâmbovița, domnul Daniel COMĂNESCU, Președintele Consiliului Județean Dâmbovița, domnul Cristian STAN, Primarul Municipiul Târgoviște, Pc. Pr. Ionuț GHIBANU, Vicar eparhial și părinți consilieri de la Centrul eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviștei.
   În cadrul întâlnirii au fost abordate mai multe probleme ce privesc buna colaborare dintre Biserică și Stat, în numeroase proiecte educaționale, social-filantropice sau culturale, dar și probleme ecleziale curente în anul Centenarului. De asemenea, a fost luată în discuție și necesitatea reabilitării unor monumente religioase, de o importanţă istorică deosebită din judeţul Dâmboviţa.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI