You are currently viewing DONARE DE SÂNGE ȘI AJUTOARE OFERITE UNOR FII AI BISERICII, AFLAȚI ÎN DIFICULTATE

DONARE DE SÂNGE ȘI AJUTOARE OFERITE UNOR FII AI BISERICII, AFLAȚI ÎN DIFICULTATE

                

 

      Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, prin intermediul Sectorului Social-filantropic al Arhiepiscopiei Târgoviștei, la inițiativa preotului Tița Eduard de la parohia Ghirdoveni I, a avut loc o campanie de donare de sânge pentru ajutorarea unui tânăr de 44 de ani, din localitatea Ghirdoveni, care suferă de o boală gravă. La această inițiativă s-au alăturat voluntar 43 de donatori din parohiile orașului Moreni, dar și din parohiile Ghirdoveni II, I.L. Caragiale, Dărmănești, Adânca, Săcuieni și chiar din București.
      În aceeași zi, cu binecuvântarea Înaltului Ierarh, parohiile Băleni Români, Băleni Sârbi, Broșteni și Cazaci au donat Căminului de bătrâni Kinetocodruțmed din Târgoviște, alimente neperisabile și produse de curățenie, acțiune ce face parte din programul săptămânal de ajutorare a Centrelor de caritate din Arhiepiscopia Târgoviștei.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI