You are currently viewing DUHOVNICI NOI ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI

DUHOVNICI NOI ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI

 

 

   Marți, 3 aprilie 2018, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon a hirotesit întru duhovnic, la Paraclisul Reședinței Mitropolitane, trei preoți recent hirotoniți. Aceștia sunt: Pr. Mihai Bălășescu, Parohia Socetu, Protoieria Târgoviște Sud; Pr. Gabriel Mutu, Parohia Ragu, Protoieria Găești, și Pr. Ionuț Călimănescu, Parohia Bezdead II, Protoieria Pucioasa.

   Cu această ocazie, Înaltpreasfinția Sa le-a dăruit tinerilor preoți câte un Liturghier şi le-a vorbit despre importanța pastoral-misionară a Tainei Sf. Spovedanii și despre rolul ei deosebit în tămăduirea umanului. După ce a evidențiat principalele provocări pastorale ale contemporaneității, Înaltul Ierarh i-a îndemnat să contribuie la aprofundarea vieții spirituale de la parohiile care le-au fost încredințate spre păstorire.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI