You are currently viewing DUMINICA A OPTA DUPĂ CINCIZECIME LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

DUMINICA A OPTA DUPĂ CINCIZECIME LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

          

     

 

   În prezența a numeroși credincioși, duminică, 30 iulie 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, însoțit de preoți și diaconi, a săvârșit Sfânta Liturghie în catedrala istorică din Târgoviște, ctitorită de Sfântul Voievod Neagoe Basarab.
Cu acest prilej, Înaltul Ierarh a hirotonit întru diacon, pe seama Parohiei Potlogi II, Protoieria Titu, pe tânărul Liviu Gabriel Crețescu, absolvent al Facultății de Teologie și Științele Educației a Universității „Valahia” din Târgoviște.
   În cuvântul său, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit a accentuat tema principală a pericopei evanghelice din această duminică, referitoare la Înmulțirea pâinilor, evidențiind simbolul euharistic al acestui eveniment, dar și nevoia de solidaritate umană pentru a depăși lipsurile și greutățile vieții.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI