You are currently viewing DUMINICA DINAINTEA BOTEZULUI DOMNULUI LA MÂNĂSTIREA PEȘTERA IALOMIȚEI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

DUMINICA DINAINTEA BOTEZULUI DOMNULUI LA MÂNĂSTIREA PEȘTERA IALOMIȚEI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

 

                   

 

 

Duminică, 3 ianuarie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, însoțit de Părinți Consilieri de la Centrul Eparhial, preoți și diaconi, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica Mânăstirii Peștera Ialomiției, Com. Moroieni, Jud. Dâmbovița, prilej cu care a hirotonit întru Ierodiacon pe monahul Macarie, ostenitor al obștii mânăstirii.
   În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a evocat personalitatea Sf. Prooroc Ioan Botezătorul, Înaintemergătorul Domnului, predicatorul pocăinței, cel care a pregătit pe contemporanii Mântuitorului Hristos pentru primirea Evangheliei și le-a oferit pildă desăvârșită de smerenie și hotărâre în a urma calea Domnului, evidențiind fidelitatea față de misiunea încredințată lui și exemplul său de slujire necondiționată față de Bunul Dumnezeu.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI