You are currently viewing DUMINICA FIULUI RISIPITOR – MĂRTURIE A IUBIRII MILOSTIVE A TATĂLUI CERESC CARE CHEAMĂ LA ÎNNOIREA VIEȚII

DUMINICA FIULUI RISIPITOR – MĂRTURIE A IUBIRII MILOSTIVE A TATĂLUI CERESC CARE CHEAMĂ LA ÎNNOIREA VIEȚII

     

 În Duminica a doua a Triodului, numită a Fiului Risipitor, în ziua de 4 februarie 2018, numeroși credincioși târgovișteni au participat la Sfânta Liturghie oficiată, la Catedrala din Târgoviște, de către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de un sobor de preoți și diaconi.

   În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a vorbit despre înțelesul teologic și existențial al Pildei Fiului Risipitor, evidențiind responsabilitatea și demnitatea de care, la un moment dat, dă dovadă Fiul risipitor, în cadrul manifestării libertății sale, dreptatea fără iubire a fiului cel mare iar, în ultimul rând, iubirea milostivă a Tatălui, pe care o dăruiește, cu generozitate, atât Fiului risipitor, cât și fiului celui mare. Această pildă se constituie într-o mărturie a iubirii nemărginite a Tatălui ceresc, care trebuie să ne îndemne permanent la pocăință, prin înnoirea vieții, în rugăciune și grijă față de nevoile aproapelui.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI