You are currently viewing DUMINICA MIRONOSIŢELOR LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIŞTE

DUMINICA MIRONOSIŢELOR LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIŞTE

      

 

   Duminică, 26 aprilie 2015, cu ocazia sărbătoririi femeilor mironisiţe în Biserica Ortodoxă, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON a săvârşit Sfânta Liturghie, la Catedrala din Târgovişte, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, cu participarea a numeroşi credincioşi.
   În cuvântul său, Înaltpreasfinţia Sa a vorbit despre importanţa femeilor mironosiţe în istoria mântuirii, ca cele ce au fost apostolele apostolilor, încredinţându-se primele de Învierea Mântuitorului Hristos şi vestind acest mare eveniment şi adevăr de credinţă ucenicilor Domnului. Din punct de vedere misionar, ele sunt un model de propovăduire, cu generozitate şi naturaleţe, prin cuvânt şi faptă, a Evangheliei mântuirii, fiind un imbold pentru fiecare dintre noi de a mărturisi, prin viaţa noastră, frumuseţea comuniunii cu Dumnezeu.
   Cu acest prilej a hirotonit pe tânărul diacon Dumitru Cătălin Oncescu întru preot pe seama Parohiei Pucheni, Protoieria Târgovişte Nord.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI